SKDO „Kościuszko”

Od roku szkolnego 2019/2020 w naszym liceum Fundacja „Perspektywy Edukacyjne” realizowała projekt SKDO. Uczestniczyło w nim 20-cioro uczniów. Ze względu na pandemię koronawirusa jego realizacja zakończyła się w listopadzie 2020 r. w formie online. Z uczniami zajęcia z debat oksfordzkich prowadził profesjonalny trener dr Jan Piosik. Zwieńczeniem projektu był Turniej SKDO przeprowadzony również online 26 i 27 listopada 2020 r. Wzięli w nim udział uczniowie z całej Polski. Nasze liceum reprezentowała drużyna mówców w składzie: Kacper Burdziąg, Bartosz Ochliński, Jakub Dudek i Kamil Prusak. Tematy debaty były różne – rozważania filozoficzne o naturze i istnieniu kłamstwa, kwestia poszerzenia kompetencji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także kwestia prywatyzacji i reformy służby zdrowia w Polsce.
W pierwszym dniu turnieju odbyła się faza grupowa rozgrywek – w grupach A, B, C i D rywalizowały ze sobą trzy drużyny. Nasza drużyna mówców w grupie B zwyciężyła wszystkie trzy debaty i awansowała do fazy pucharowej, która miała miejsce następnego dnia. Rywalizację zakończyła w ćwierćfinale, uzyskując pierwsze jakże cenne doświadczenie.
Obecnie nasi mówcy przygotowują się do udziału w VI edycji Turnieju Debat Historycznych IPN, który odbędzie się pod koniec maja.
Członkowie SKDO „Kościuszko” zapraszają koleżanki i kolegów z klas pierwszych do pracy w naszym klubie. Chcemy stworzyć 3 profesjonalne drużyny, które będą debatować na różne tematy – nie tylko historyczne. Zapewniamy odpowiednie szkolenie. Uważamy, że logika argumentacji w debacie oksfordzkiej może być naprawdę wyrafinowaną rozrywką intelektualną!
Koniecznie obejrzycie film, który przygotowali członkowie naszego klubu, Michał Bobek i Jakub Dudek!