W dniu 17 stycznia 2017 r. w Zespole Szkól Ogólnokształcących w Jarocinie odbyła się sesja popularnonaukowa na temat „Światło i dźwięk”. Celem sesji było propagowanie zagadnień fizycznych oraz pokazanie metod przeprowadzania eksperymentów fizycznych i chemicznych.
Oprócz uczniów szkoły, w sesji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Jarocinie oraz gimnazjaliści z Niepublicznego Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie i Gimnazjum Nr 5 w Jarocinie.
Podczas sesji zostały wygłoszone dwa wykłady połączone z pokazami.
Prof. dr hab. Rufin Makarewicz z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu wprowadził uczniów w świat dźwięków. Wykład wspomagany był wieloma różnymi akcentami dźwiękowymi – począwszy od szumu drzew, grzmotu podczas wyładowania atmosferycznego do różnego rodzaju muzyki. Celem drugiego wykładu było spojrzenie na światło z punktu widzenia odbioru informacji i fizjologii widzenia. Wykład na temat „Psychologiczne aspekty procesu widzenia” wygłosiła mgr Wiesława Idziak nauczyciel i doradca metodyczny z fizyki (ODN Kalisz).
Sesji popularnonaukowej towarzyszyły również pokazy eksperymentów uczniowskich prezentowanych na Festiwalu Nauki „Science on Stage 2016” na UAM w Poznaniu.
Piotr Łowczowski i Nikodem Walczak z klasy I LO w Jarocinie zademonstrowali „Koncert fal dźwiękowych”. Wykorzystując płytę winidurową, głośnik oraz sól pokazali obraz fal dźwiękowych – tak zwane figury Chladiego. Zademonstrowali również akustyczną falę stojącą za pomocą płomieni, dając koncert fal za pomocą Rur Rubensa.
Laura Andrzejewska i Natalia Garbarek z kl. III LO w Jarocinie wykonały cykl eksperymentów chemicznych pod hasłem ” Detektywi na tropie odkrywanie chemicznych tajemnic”.