Noc naukowców

W piątek, 30 września br. dziewięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły z klas Ia, Ig, IIa, IIe, IIIa, IVa i IVb, wraz z opiekunami, uczestniczyło w Nocy Naukowców na Politechnice Poznańskiej. Mieli oni okazję do poznania niezwykłego stanu materii, jakim są ciekłe kryształy oraz obejrzenia doświadczeń z suchym lodem. Poznawali również techniki skanowania i druku 3D, komputerowe symulacje życia i ewolucji, metody kryptologii i oczyszczania ścieków.
Powodzeniem, wśród naszych licealistów, cieszyły się też warsztaty na Wydziale Technologii Chemicznej. Można było tam, samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne, pod okiem pracowników i studentów Politechniki oraz obejrzeć pokazy eksperymentów, a przy okazji dowiedzieć się w jakich reakcjach powstaje ciepło, jak wyprodukować ekopaliwo np. wodór, co to są kwaśne deszcze i dlaczego dwutlenek węgla jest szkodliwy dla środowiska. Wielu naszym uczniom udało się także wejść na pokaz pt. „Fizyka – Paper show”, którego tematem przewodnim był papier i jego związki z elektroniką i matematyką.
Młodzież wróciła do Jarocina pełna wrażeń, a kolejne osoby już czekają na możliwość wyjazdu na następną Noc Naukowców.