„100 spotkań na 100-lecie” – Aldona Krawczyk

W poniedziałek 10 lutego w ramach projektu „100 spotkań na 100-lecie” naszą szkołę odwiedziła absolwentka z roku 1982 Aldona Krawczyk (z domu Bachorz) od wielu lat związana z przemysłem farmaceutycznym.
Po studiach na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej rozpoczęła pracę w Laboratorium Analitycznym Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jarocinie.
W latach 1993-2015 zatrudniona była w Herbapolu w Klęce, a następnie Phytopharm Klęka S.A, gdzie pełniła m. in. funkcje: kierownika Laboratorium Kontroli Jakości oraz kierownika Działu Kontroli Jakości. Obecnie jako Pełnomocnik Zarządu ds. Jakości pracuje w Biofarm Sp. z o.o. w Poznaniu odpowiada za jakość tam produkowanych produktów. Przez 6 lat była ekspertem Farmakopei Europejskiej, która zajmuje się m. in. opracowaniem i opiniowaniem monografii substancji i przetworów roślinnych.
Przez całą drogę zawodową w szerszym lub węższym zakresie A. Krawczyk miała do czynienia za nauką. Wystąpienia na sympozjach czy publikacje naukowe traktuje jako hobby.
Aldona Krawczyk swoją opowieść ilustrowała zdjęciami. Pokazując fotografię z wyjazdu do laboratorium w Niemczech wspominała przepaść jaka wtedy była między Polską a Zachodem. Jednocześnie podkreślała, że dzisiaj wyposażenie naszych laboratoriów niczym nie odbiega od światowych. Wszystko jest na wyciagnięcie ręki. Wiele miejsca zajęły fotografie urządzeń laboratoryjnych ilustrujące opowieść gościa o produkcji leków czy suplementów diety. Dzięki prezentacji „Wirtualny spacer po laboratorium Kontroli Jakości Firmy Biofram Sp. Z o.o.” licealiści mogli zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium”. Dowiedzieli się co znaczy sprawdzanie tożsamości, dlaczego ważne jest badanie czasu rozpadu substancji czynnej.