100 spotkań na 100-lecie – Maciej Goździela

Kolejne spotkanie z absolwentem naszej szkoły składało się z dwóch części i było bardzo muzyczne. W środę 13 lutego absolwent z 1990 roku Maciej Goździela wraz z pianistą Michałem Chojnackim przybliżył licealistom twórczość Fryderyka Chopina w trakcie koncertu ,,DLA CIEBIE POLSKO – życie i twórczość Fryderyka Chopina”.

W pierwszej części spotkania M. Goździela mówił o latach nauki w liceum i o swojej drodze życiowej. Obok nauczycieli, którzy uczyli gościa, i jego rodziców w auli obecni byli koleżanki i koledzy z ławy szkolnej. Maciej Goździela mówił o zajęciach chóru szkolnego i prof. Alfonsie Kowalskim, który przygotowywał go do egzaminów wstępnych na akademię muzyczną. Gość wspominał lekcje chemii i sprawdziany z fizyki. I pracę przy budowie sali gimnastycznej. Opowiedział o największym stresie swojego życia: maturze pisemnej z języka polskiego. – Przeżyłem cztery wspaniale lata w tym liceum. Lata strachu, śmiechu, różnych wydarzeń – powiedział.

Po maturze rozpoczął 6-letnie studia na Wydziale Wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie profesora Macieja Witkiewicza. Tam, na egzaminach wstępnych dowiedział się, że ma słuch absolutny. Z wykształcenia jest magistrem sztuki, artystą scen operowych i aktorem. Na deskach operowych występował jako student, ale wybrał inną drogę zawodową. Od 20 lat zajmuje się propagowaniem muzyki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Jako właściciel Agencji Artystycznej organizuje zajęcia przybliżające twórczość wielu kompozytorów czy nurtów muzycznych. – Odczuwam wielką satysfakcję z tego co robię. Uśmiech dzieci po koncertach jest największą nagrodą – powiedział. Parokrotnie mówił, o tym, jak ważne jest wykonywanie pracy, którą się kocha.  Przekonywał licealistów do szukania zawodu, który będzie ich pasją. Na koniec pierwszej części spotkania jedna z chórzystek sprawdzała czy M. Goździela pamięta słowa hymnu szkolnego. Sprawdzian wypadł pomyślnie, a pan Maciej zwrócił się do licealistów: – Te słowa są nadal bardzo aktualne Piękne słowa. Wy ten hymn macie z dumą śpiewać.

Kolejne 45 minut poświęcone było Fryderykowi Chopinowi. M. Goździela mówił o jego życiu, a pianista Michał Chojnacki ilustrował te wypowiedzi fragmentami utworów naszego wielkiego kompozytora.