„100 spotkań za 100-lecie szkoły” – Sławomir Mazurek

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

We wtorek 24 kwietnia doktor nauk technicznych Sławomir Mazurek,  absolwent z roku 1982, spotkał się z uczniami. Jest geologiem, górnikiem i menadżerem.

Sławomir Mazurek magistrem geologii na Uniwersytecie Wrocławskim został w 1887 roku. W 1999 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczął jako geolog w KWK THOREZ w Wałbrzychu. W latach 1992 – 2013 był związany z KWB KONIN najpierw jako starszy geolog, potem jako główny inżynier ds. rozwoju i kierownik działu mierniczo – geologicznego. Był również dyrektorem ds. produkcji i rozwoju, prezesem Zarządu – Dyrektorem Generalnym. W latach 2014-2016 kierował Kopalnią Soli KŁODAWA S.A.

Jego autorstwa (lub z jego znaczącym udziałem) powstało około 15 publikacji naukowych z zakresu geologii, geostatystyki, górnictwa odkrywkowego i inwestycji górniczych.

Swoją wiedzę związaną z nowoczesnym górnictwem pogłębiał poprzez wyjazdy szkoleniowe i służbowe do kopalń w Europie i świecie (Australia, Czechy, Węgry, Niemcy, RPA, Irlandia, Szkocja, Ukraina, Hiszpania, Rosja, Indonezja).

Na spotkaniu obecni byli nauczyciele S. Mazurka: polonistka Laura Paluszkiewicz i matematyk Adam Wantuch.

Wspominając czasy liceum Sławomir Mazurek pokazał zdjęcia ze studniówki, która w roku 1982, w czasie stanu wojennego odbyła się w auli. Liceum kojarzy mu się z Wielkopolskimi Rytmami Młodych w JOK-u, obowiązkiem noszenia przyszytych tarcz i papierosami w toalecie.

W drugiej części spotkania absolwent odpowiedział na pytanie: Co sprzyja osiągnięciu osobistego sukcesu?  Jego zdaniem paszportem do dobrej pracy jest dzisiaj znajomość języka obcego, a najlepiej pięciu języków. – Geniusz nie jest wskazany, przeszkadza, ale talent i inteligencję warto mieć. Przy czym o ile talent jest dziedziczny, o tyle inteligencję można u siebie rozwinąć lub zmarnować. Trzeba mieć szczęście, ale są jeszcze potrzebne: wyjście ze swojej strefy komfortu, chęć zmiany. I ostatni element, bez którego trwałego sukcesu nie będzie: praca, tylko ciężka praca dodana do tych elementów podanych powyżej – wyjaśniał.

Tym, którzy chcą zrozumieć świat polecił listę lektur m. in. są to książki Billa Brysona „Krótka historia prawie wszystkiego”, Rogera Levina „Wprowadzenie do ewolucji człowieka” oraz Briana Sikesa „Siedem matek Europy”.