100 spotkań za 100-lecie szkoły – Dawid Kowalski

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

1999 Dawid Kowalski

„100 spotkań za 100-lecie szkoły” – Dawid Kowalski

W środę 14 marca naszą szkołę odwiedził kapitan żeglugi wielkiej Dawid Kowalski, absolwent z roku 1995.

Gość zebranym w auli uczniom i nauczycielom przybliżył swoją drogę życiową. Na spotkaniu obecni byli wychowawcy Lidia Staśkiewicz, Jacek Tomczak oraz nauczyciele polonistka Laura Paluszkiewicz i chemiczka Teresa Orchowska i koleżanka z klasy, a obecnie nauczycielka chemii, Karolina Pluta.

Cztery lata liceum kapitan wspomina bardzo dobrze. Po maturze podjął studia na Wydziale Nawigacyjnym w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Z 316 kandydatów do szkoły morskiej egzamin zdało 114 osób, a ukończyło 24.

W trakcie studiów studenci odbywają półtoraroczne praktyki: 10 miesięcy na statkach handlowych i 6 miesięcy na jednostkach szkoleniowych. Pokazując zdjęcie żaglowca Daru Młodzieży  D. Kowalski powiedział, że to była wspaniała praktyka, niestety słabo przygotowująca do życia na morzu.

W 2000 roku rozpoczął pracę na statkach handlowych: kontenerowcach i statkach poziomego załadunku typu Ro-Ro.

Od 16 lat  pracuje na statkach pasażerskich wożąc pasażerów do najciekawszych miejsc na świecie.  W 2011 zamustrował się na największy statek pasażerski, jakie wtedy pływały, o nazwie „Ventura”, który na pokład zabiera 3500 pasażerów i 1200 osób załogi. Jest tam m.in. 7 restauracji, 8 basenów, 16 barów, teatr na 1200 osób, 3 pokłady sklepów. Obecnie pracuję na statku Arkadia (2200 pasażerów 860 osób załogi).

Opowieść o pracy na morzu ilustrował zdjęciami. Zebrani w auli mogli zobaczyć jak duże dzisiaj są statki wycieczkowe, jak wygląda współczesny mostek kapitański, w jaki sposób remontuje się silniki na statkach. Była również mapa świata z czarnymi kropeczkami, czyli miejscami, które kapitan odwiedził. Najzimniejsze miejsce w jakim był to jest Islandia i przylądek Horn i fiordy chilijskie. Ale najbardziej lubi wracać do miejsc, gdzie jest ciepło, szczególnie na Karaiby.

Gromkimi brawami uczniowie podziękowali za ponad godzinną opowieść.