100 spotkań na 100-lecie – Pola Hempowicz

W przedświąteczny wtorek, 18 grudnia Paulina (obecnie używa imienia Pola)  Hempowicz, absolwentka z 2002 roku, odwiedziła naszą szkołę. Do auli weszła z ogromną torbą, jak się później okazało, pełną prezentów. Po studiach na kierunku Filmoznawstwo, Telewizja i Kultura Medialna na UAM w Poznaniu Pola Hempowicz wyjechała do Anglii, gdzie zarządzała ramówką kanału filmowego TV1000 Viasat Brodcasting. Przez kolejne lata Pola pracowała w wielu firmach z branży filmowo-mediowej, zarówno w Polsce jak i za granicą. W 2013 na stałe wróciła do kraju i założyła własną działalność consultingową. W sierpniu 2016 P. Hempowicz objęła stanowisko Channel Managera w polskim oddziale firmy Viacom (nadawcy takich stacji jak MTV, VIVA, Paramount Channel, Nickelodeon), gdzie odpowiada za strategię programową kanałów Comedy Central. Jako jedyna kobieta w Polsce jest członkiem Międzynarodowej Akademii Telewizyjnej (International Academy of Television Arts & Sciences), która co roku przyznaje nagrody International Emmys. Na początku spotkania Pola powitała swoje nauczycielki. Obecne były: nauczycielka fizyki Wiesława Idziak,  nauczycielka j. niemieckiego Anna Link-Oleksy i polonistka Beata Udzik. Wspominając matematykę z Karolem Sroką powiedziała: Ci, co są na profilu humanistycznym i myślą, że matematyka im się nie przyda, mylą się. Przyda się, na każdym kroku i w najbardziej zaskakujących momentach życia. Pracuję w kanale Comedy Central, gdzie odpowiadam też za produkcje programów stand up comedy i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jak się żart, dowcip rozłoży na części podstawowe, to wychodzi równanie. Żeby żart się sprawdził to musi być w nim matematyka.  Opowiadając o swojej drodze życiowej podkreślała fakt, że jest teraz w bardzo dobrym miejscu: Mam pracę, którą uwielbiam, w której jestem dobra. Mogę podróżować, co kocham. Jestem rozpoznawalna na świecie w swojej branży. Jestem jedyna kobietą w Polsce, która reprezentuje Polskę w Międzynarodowej Akademii Telewizyjnej przyznającej Emmys. Z czasów liceum pamięta przede wszystkim swoich przyjaciół. Z wieloma z nich jest w kontakcie do dziś. – Bądźcie ze sobą, zaprzyjaźniajcie się, rozmawiajcie. Ja był oddała wszystkie pieniądze, żeby wrócić do liceum. Liceum jest super, bo nikt od was niczego nie oczekuje. Musicie się tylko uczyć i dobrze bawić. To jest najfajniejsze życie na świecie – stwierdziła. Pierwsza klasa w liceum była dla niej bardzo trudna. Jako ”wyszczekana i arogancka małolata” – jak o sobie powiedziała – nie cieszyła się popularnością. Uratował ją śmiech, jej ulubiony dźwięk na świecie. Rozbawianie ludzi pomogło jej przetrwać, pozwoliło zjednać sobie przyjaciół. – Dzisiaj bardzo dobrze na tym zarabiam. Pracuję w Comedy Central, rozśmieszam ludzi od rana do wieczora i mi za to płacą – zachęcała licealistów do szukania swojej pasji. Jej zdaniem licealiści – dzięki nowym technologiom – mają ogromne możliwości rozwijania swoich pasji. – Pytajcie siebie: w czym jestem dobry, co mi sprawia przyjemność i nawet jeśli to jest banalne zajęcie, a sprawia wam  przyjemność, wierzcie i jesteście w stanie przekuć to w swoją pracę, na której zarobicie dobre pieniądze – przekonywała. Dodając: Jeśli będziecie w sobie mieli tę pasję, jeśli będziecie naprawdę czerpali bezgraniczną przyjemność z tego co będziecie robić, będziecie w tym najlepsi, przekujecie to na zawód, zrobicie z tego karierę. Część  spotkania przeznaczona na pytania  i indywidualne rozmowy Poli z uczniami była bardzo długo. Były m.in. pytania o studia filmoznawcze, o książki jakie czyta, Oto relacja maturzystki Dominiki: Niezwykłe spotkanie z Pauliną Hempowicz, ,,panią z telewizji”, która pod żadnym pozorem nie kazała do siebie mówić per pani, odbyło się we wtorek 18 grudnia. Było to jedno z ciekawszych spotkań w jakich uczestniczyłam. Pola zaraziła swoim poczuciem humoru całą publiczność zachęcając nas byśmy spełniali nasze marzenia. Zabawiła się też w ,,Mikołaja” rozdając pytającym prezenty w postaci koszulek, zegarków binarnych, pokrowców na laptopy, bluz, słuchawek itd.