100 spotkań na 100-lecie – Michał Merczyński

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

„100 spotkań na 100-lecie” – Michał Merczyński
Ostatnim gościem w tym roku kalendarzowym w ramach projektu „100 spotkań na 100-lecie” był dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA Michał Merczyński, absolwent naszej szkoły z 1980 roku.  – Malta to jest taki mój azymut, którego się trzymam, bo robiłem różne rzeczy, byłem tu, byłem tam – powiedział na początku spotkania. Michał Merczyński jest kulturoznawcą, animatorem kultury, menedżerem instytucji oraz festiwali kulturalnych. Był m. in. dyrektorem Teatru Rozmaitości w Warszawie i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2005 do 2017 roku kierował Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym.
– Przez całe swoje życie zawodowe  czuję się odźwiernym – uchylam drzwi artystom – stwierdził M. Merczyński.  Podkreślając jak ogromną rolę odegrali w kształtowaniu jego sposobu na życie licealni nauczyciele, m. in. profesorowie Laura Paluszkiewicz i Alfons Kowalski wspominał lata szkolne. Już wtedy, w liceum organizował koncerty i był animatorem licealnego życia kulturalnego. Kierował szkolnym klubem Pro Synfoniki, śpiewał w chórze, uczestniczył w okolicznościowych akademiach.  Dzięki udziałowi w ogólnopolskiej olimpiadzie muzycznej miał wolny wstęp na kulturoznawstwo.
Dziś mówi o sobie: Jestem najszczęśliwszym człowiekiem z jednego powodu: mam pracę, która jest moją pasją i która daje mi pieniądze. To jest coś co zawdzięczam temu liceum.
Zapraszając licealistów na Festiwal MALTA M. Merczyński opowiedział trochę o historii, trochę o dniu dzisiejszym tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. Do swoich największych sukcesów zalicza doprowadzenie do powstania opery „Czarodziejska góra” na podstawie powieści Tomasza Manna.
Michał Merczyński radził uczniom, byli pielęgnowali swoje pasje: To jest coś co daje z jednej strony daje poczucie spełnienia, a z drugiej daje poczucie wolności, bo sami możecie wybrać co was kręci, napędza, interesuje. Co was uruchamia to jest rzeczy, która teraz w was się kształtuje. Jego zdaniem ważna jest również uważność na drugiego człowieka. Zachęcał do myślenia obywatelskiego, czyli chodzenia na wybory, płacenia podatków i wymagania od władz dobrego działania.
Na koniec gość rozdał prezenty. Prowadząca spotkanie Dominika Stachowiak otrzymała koszulkę ostatniego festiwalu maltańskiego, a dyrektor Marek Tyrakowski audiobook „Trylogia” wydany przez Fundację Malta  razem w Polskim Radiem oraz płytę z pieśniami na Boże Narodzenie.